RELACJE ZE SPOTKAŃ

SPOTKANIE 9 – 4 grudnia  (#Stoliki)

“Działać, próbować, szukać swojego kierunku. Nie bać się sprawdzać, inaczej ciężko poznać, co faktycznie jest dla mnie” – to główne rady, które wybrzmiały podczas poniedziałkowego spotkania Busoli Young! Na warsztat tym razem wzięliśmy kierunki stricte humanistyczne.

DZIENNIKARSTWO
Marta nie pozostawiła wątpliwości to kierunek dla ludzi otwartych, którzy uwielbiają ludzi. Dziennikarstwo to sztuka komunikowania się, nawiązywania relacji i tworzenia – kreatywnego – materiałów radiowych, prasowych, reklamowych. Sama specjalizuje się w dziedzinie Public Relations – telewizyjnym, która sama w sobie przede wszystkim polega na kreowaniu wizerunku za sprawą relacji. Uśmiech i otwartość na każdego człowieka to cechy niezbędne by sprawdzić się w tej roli. Innowacyjność, kreatywność to elementy, które po drodze stosuje każdy kto chce się w tej branży rozwijać.
A same studia były ciekawe, pozwoliły poznać ludzi, którzy z pasją tworzyli “czwartą władzę”. Trzeba być gotowym na sporą dawkę teorii, zakres wiedzy ogólnej jest tu istotny i co najważniejsze, studia dały szansę na próbowanie nowych rzeczy, robienie praktyk, staży, które pomogły odkryć w czym najlepiej student może się sprawdzić. Doświadczenie ma tu kluczowe znaczenie.

FILOLOGIA POLSKA
Angelika po studiach z zakresu kierunków ścisłych, szukała czegoś więcej. Co pomoże jej otworzyć się na świat, odkryć piękno, wiedziała, że w literaturze znajdzie to czego jej brakowało.
Cechy osoby z polonistyki to stanowczo – otwarcie, tu z kolei na książki, trzeba lubić czytać i lubić regały wypełnione książkami w zaciszu biblioteki. To rozwija i kształtuje nie tylko naszą wiedzę, użyteczną przydatną do pracy, ale także wnętrze każdego człowieka. Głębsze spojrzenie na romantyzm, czy pozytywizm ukazuje sedno życia.
Sam kierunek daje sporo możliwości, oprócz kariery szkolnej, studenci filologii odnajdują się w branżach: medialnych, redaktorskich, a także zarządzających firmami i wiele innych. Filologia skutecznie otwiera umysł.

LINGWISTYKA
Zuza z kolei uwielbia mówić, ale język polski jej nie wystarczał, dlatego postawiła na języki i w lingwistyce odnalazła swoje powołanie. Kierunek ten jest dla ludzi, którzy lubią się uczyć, swoje trzeba na pamięć się wyuczyć. W tej branży liczy się szerokie spojrzenie na świat – do tłumaczenia przychodzą teksty w różnych specjalności, ale spokojnie, można niektóre braki nadrobić, w końcu nie każdy musi na pamięć znać rodzaje koparek 🙂
Ten kierunek to przede wszystkim spora dawka obowiązkowych zajęć, ćwiczeń angażujących studenta, w małych grupach.

SPOTKANIE 7 – 13 listopada (#KlubDyskusyjny)

O sensie życia językiem filmu

Jakiego dokonać wyboru? Zrezygnować? Zawrócić? A może mimo wszystko pójść dalej? Czy wytyczając sobie cel, powinnaś pozwolić sobie na zmianę ścieżki w sytuacji, kiedy uznasz to za stosowne? A może jednak trzymanie się pierwszego pomysł ma największą wartość?

Człowiek jest kopalnią pytań i… odpowiedzi, trzeba tylko dać sobie szansę na nie odpowiedzieć. Często wystarczy po prostu usiąść i się zastanowić. A wchodząc głębiej zaskoczy nas – nasza różnorodność, wielobarwność, odrębność od innych, która wyróżnia, pozytywnie. Więc jaki jest cel naszej podróży, dokąd zmierzamy? Czy oddanie się, np dobrej sprawie jest równorzędne z poddaniem się?

Zachęcamy do poświęcenia chwil kilka:
Schody – Stefan Schabenbeck (1969)
Katedra – Tomasz Bagiński
Gadające głowy – Krzysztof Kieślowski

Nie zastąpionym elementem #KlubuDyskusyjnego jest również debata, która skłania do myślenia, formowania argumentów i co najważniejsze, trafnego ich wykorzystania. Zapraszamy na kolejne spotkanie.

Spotkanie 6 – 6 listopada (#Stoliki)

Studiowanie a studiowania – jest różnica

Pytanie na czym najbardziej Ci zależy. Można czas studiów przeczekać, a można też wiele osiągnąć, rozwijając swoje talenty i nadrabiając braki. Na szczęście każdy je ma. Między innymi z takimi przemyśleniami można było zakończyć drugie spotkanie stolikowe.

Stomatologia, informatyka, czy łącząc obie specjalności – informatyka medyczna?

Stomatologia to kierunek dla osób:
– dla których czas poświęcony nauce nie jest straszny;
– które interesują się medycyną, i ładny uśmiech nie jest im obojętny;
– otwartych, gotowych na przyjęcie różnych pacjentów;
– które lubią pomagać innym;
– mile widziane zdolności manualne;

Stomatologia ze swej specyfiki to praca niewidoczna dla człowieka, jednak o wielkim znaczeniu.Trzeba się przygotować na solidną dawkę nauki z medycyny ogólnej przez pierwsze dwa lata. W międzyczasie dochodzą zajęcia typowo poświęcone jamie ustnej, które wymagają sporego oddania czasu.

Informatyka:
– to nie tylko czas spędzony z komputerem, stereotypowe – kodowanie programów i zamknięcie we własnym świecie;
– liczy się wytrwałość i determinacja;
– przydatna otwartość na obszerną dawkę wiedzy;
– analityczny umysł mile widziany, ale! bez obaw, tę umiejętność można podszlifować;
– ta dziedzina daje szersze spojrzenie na wiele spraw, ucząc analitycznego podejścia do problemów;
– Perspektywy: programowanie, tworzenie aplikacji, stron www, grafika komputerowa…

Inżynieria biomedyczna:
– kierunek łączący zdolności informatyczne i medyczne (jak wyżej);
– pozwala tworzyć nowe rozwiązania informatyczne, które mają zastosowanie w świecie medycznym;
– opiera się na projektowaniu i wytwarzaniu urządzeń, które wykorzystane będą w leczeniu pacjentów;

Co jeszcze?
Progi punktowe dają obraz poziomu nauczania, jednak nie zawsze powinny być czynnikiem decydującym – czasami lepiej spojrzeć na konkretne specjalizacje z perspektywy swoich zainteresowań. Łącząc je z nauką można więcej osiągnąć.

Poruszając się w kierunkach typowo ścisłych: stomatologia, informatyka, a może łącząc te obie specjalności – informatyka medyczna? – Pytanie pozostaje otwarte. Zapraszamy na kolejne spotkania, które wierzymy, pomoże rozwiać wątpliwości.

Dziękujemy gościom drugiego spotkania i uczestniczkom!

Spotkanie 5 – 30 października 2017 – #CzłowiekZPasją

Wykształcenie jest wędką, a nie rybą

Studia, dają nam narzędzie, bazę wiedzy, na której możemy budować i szukać pracy. Jednak sama kwestia studiowania nie jest równoznaczna z posiadaniem dobrej pracy. Liczy się coś jeszcze – ty, twoja osobowość, która potrafi dać z siebie coś więcej – dodatkowo się angażować, szukać i nie poddawać się. Z takimi przemyśleniami pozostawił nas Piotr Wysocki, historyk, były dziennikarz śledczy i redaktor w „Życiu Warszawy”, Telewizji Polskiej, „Życiu” i „Dzienniku Bałtyckim”. Ekspert w zarządzaniu kryzysami komunikacyjnymi i reputacyjnymi.

Na szczęście nie było potrzeby wdrażania kolejnych punktów zarządzania kryzysowego, w zamian za to każdy, indywidualnie mógł się zastanowić nad strategią na własne życie. Na czym bazować? Na życiu w ofensywie, łamiącym schematy, z zacięciem pionierskim – to główne hasła, które wybrzmiały na spotkaniu. Studia, języki mają znaczenie jednak już nie wyróżniają, wręcz są oczywistością, przez co potencjalny pracodawca zwraca uwagę na kwestie dodatkowe.

Dodatkowe, czyli?

Nasze pasje, zaangażowanie wykraczające ponad program codziennego stylu życia: dom – szkoła. Pasje które kształtują charakter, określają osobę, to na tej podstawie można wiele wyczytać jakim jest się człowiekiem. Znaczenie ma wszystko, gra na skrzypcach, rysowanie, czy bieganie, ocenie nie jest poddawana sama czynność, lecz jej wykonywanie, przykładność i wytrwałość.

A co więcej? Liczy się:
doświadczenie, staże w firmach, w których rzeczywiście chcemy się rozwijać – jak uczyć się, to od najlepszych – nie wolno się bać pukać do “wielkich” drzwi;
zaangażowanie, które kształtuje osobowość, jak np. wolontariaty;
– odwaga w łamaniu schematów, która pozwala wykroczyć poza standardy;

Zainspirowane? My bardzo.

Spotkanie 4 – 16 października 2017 – #KlubDyskusyjny

Emocjonująco, było, zarówno na dużym ekranie jak i w praktyce, na sali. Tak można opisać pierwsze spotkanie z cyklu #KlubDyskusyjny, podczas którego obejrzeliśmy poruszający i wielowątkowy film o tej samej nazwie.

„Klub dyskusyjny” – film Denzela Washingtona opowiada o gorzkich i krwawych latach 30. dwudziestego wieku, w czasach, w których rasizm dosłownie pochłonął Amerykę, a mentalność i postrzeganie społeczeństwa „kolorowego” przez białych była brutalna i niesprawiedliwa. Mimo tych drastycznych poglądów, film w dużej mierze skupia się na grupie wybitnie uzdolnionych osób, którym przewodzi słynny czarnoskóry profesor, a zarazem poeta, Mel Telson (Denzel Washington). Działalność tej grupy to udział w debatach z innymi przedstawicielami szkół, w trakcie których ci młodzi ludzie poruszają sprawy ponadczasowe, uniwersalne, szukając przy tym najlepszego rozwiązania lub rozwikłania tematu.*

Film był punktem wyjścia do dyskusji, która rozwinęła się na koniec seansu.
Czy słuszne jest podążanie za tłumem?
Czy jednostka może mieć taką siłę przebicia aby zreformować społeczeństwo?  
Na ile człowiek, samotnie, jest w stanie wyjść poza standardy?

Spotkanie zostało uwieńczone formą praktyczną, w której aranżując filmową dyskusję uczestniczki spotkania mogły sprawdzić się w tej wymagającej roli i podjąć wyzwanie – dyskusji na temat: “Młody człowiek może mieć wpływ na to, co się dzieje w społeczeństwie.”

Była to szansa aby się sprawdzić z zakresu dobierania i prezentowania argumentów na rzecz postawionej tezy.

Gratulujemy argumentów 🙂
*Źródło – http://www.filmweb.pl

Spotkanie 3 – 9 października 2017 – Spotkanie stolikowe

Prawnik, ekonomista i psycholog –  Kto pomógł im wybrać kierunek studiów? Czy była to dobra decyzja?

Pierwsze spotkanie z cyklu – stolikowe, już za nami. Padło wiele ciekawych i inspirujących słów, z czego z pewnością każdy wyciągnął coś dla siebie. Prawnik, ekonomista i psycholog – co nimi kierowało? Kto pomógł im wybrać kierunek studiów? Czy była to dobra decyzja? Swoim doświadczeniem podzielili się z nami: Gosia i Dominik czyli prawnicy, pasjonatka ekonomii, Agata oraz psycholog z powołania, Marta.

JAK WYBRAĆ?

Ścieżka wyboru kierunku studiów to jak wiadomo kwestia indywidualna. Niektórych zainspirował dobry znajomy, który z pasją potrafił opowiedzieć o swoich studiach, innych ukierunkował ktoś z rodziny, a jeszcze inni metodą prób i błędów dotarli do obecnego momentu, za który dzisiaj dziękują. Skąd wiedzieli jaki wybrać kierunek? Znali siebie, poznawali – swoje mocne i słabe strony, odkrywali predyspozycje, które stały się narzędziem naprowadzajacym na tę właściwę drogę. Co w tym jest najważniejsze? Otwartość na pojawiające się możliwości i poznawanie siebie.

– Chciałam zostać psychologiem, bo zawsze lubiłam ludzi i lubiłam ich słuchać, więc czułam, że to jest dla mnie. Stwierdziłam, trudno, przełknę gorycz, która dla mnie wiązała się z nauką biologii. Widziałam się w biurze, na pewno nie w szkole. I… jak się okazało, nie miałam racji. Teraz, po skończeniu studiów realizuje się jako psycholog szkolny. Praca  z dziećmi i ze starszymi daje mi najwięcej radości. Żadne biuro… – opowiedziała Marta, psycholog szkolny.

– Uważaj, bo zostaniesz nauczycielem – usłyszała Agata od znajomych. Dzisiaj pracownik naukowo-dydaktyczny na uczelni wyższej, do czego doszła dzięki nieocenionemu wsparciu mamy, która zadała jej kluczowe pytania o  jej przyszłość. Z pasją opowiada o ekonomii, liczbach i zmienności giełdowej. Te abstrakcje dla humanisty w jej ustach brzmią jak spełnienie marzeń, i tym właśnie dla niej są. A jak sama twierdzi, z bajką ta dziedzina ma wiele wspólnego, ekonomista nie raz “przepowiada przyszłość” np. oceniając jaka czeka nas inflacja.

Autorytet w rodzinie nie był bez znaczenia również dla Dominika – brat poszedł na prawo, więc trzeba iść na prawo. W tym postanowieniu utwierdził go już tylko Gombrowicz, który jak sam twierdził, poszedł na prawo, bo był leniwy. – Miałem nadzieję, że wkraczam w rzeczywistość jak w Stowarzyszeniu Umarłych Poetów, liczyłem na potajemne spotkania w grocie itp. niestety szybko zderzyłem się ze ścianą. Zamiast kameralnych grup, wspólnej pracy – tysiące studentów, i realia odbiegające od wyobrażeń. Jednak realia, które można zmieniać, jako student aktywny, mamy wiele możliwości, liczy się determinacja.

CZEGO ŻAŁUJĘ?

– Za mało poznawałem siebie. Dużo patrzyłem na rynek, gdzie będzie praca, a za mało na moje pasje, co sprawia mi przyjemność. Nie zastanawiałem się jak pracować dla innych, nie tylko na siebie. I przede wszystkim, gdzie w rzeczywistym świecie mogę się odnaleźć. – Na szczęście jak życie pokazuje, trzeba dać sobie czas, a efekty przyjdą, kwituje Dominik. Co więcej, z perspektywy czasu prelegenci dodają, że ważna jest dodatkowa aktywność w czasie studiów, korzystanie ze staży, praktyk, uczestnictwo w grupach i kołach naukowych. To wszystko pomaga nam poszerzyć horyzonty, poznać ludzi i sprawdzać się, na każdym kroku, co z czasem ułatwi wybór następnej ścieżki. Studia pomagają, ale ważna jest inwencja własna.

– Po roku stwierdziłam, chcę zostać polonistką, nie nadaję się do prawa. Na szczęście to był chwilowy kryzys, który tylko mnie zapewnił, że jestem we właściwym miejscu – dodaje Gosia, studentka prawa. Jak stwierdza prawo daje wiele możliwości i dla tych bardziej ambitnych poleca MISH, czyli Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne, który umożliwia studiowanie na kilku kierunkach jednocześnie, co daje swobodę wyboru przedmiotów.

CECHY WSKAZANE (nad którymi zawsze można popracować:))

Prawnik – uporządkowany i systematyczny, osoba o bystrym umyśle i silnym charakterze, która będzie potrafiła po rzetelnym przygotowaniu obronić swoje racje. Pracowitość i dobra organizacja czasu ma znaczenie. A co najważniejsze – prawnik = człowiek, którego klientem jest również człowiek, czyli umiejętność słuchania i słyszenia jest bezcenna.

Psycholog – kreatywność, uważność na drugiego człowieka, wyćwiczona sztuka pamięci, ciekawość na drugiego człowieka połączona z ogromem motywacji i zapału.

Ekonomista – ciekawość, logiczne myślenie, nieustępliwość, zgoda na twórczy chaos i co ważne, nieustanna obserwacja gospodarki, która jest “stałą” – zmienną.

MOŻLIWOŚCI STUDIÓW

Możliwości jest wiele, wbrew pozorom każda z tych dziedzin wiąże się z nieograniczonymi perspektywami rozwoju. Prawo oprócz przyszłości adwokata to również kariera naukowa, biznesowa, transakcyjna, czy praca w organizacjach rządowych, czy pozarządowych. Utrudnienie może sprawić ograniczona jurysdykcja prawna, która nie ułatwia prawnikowi rozwinięcia skrzydeł za granicą.

Z kolei psychologia to przede wszystkim indywidualny kontakt z pacjentem, z osobami chorymi na autyzm, czy zespół aspergera. Jedną z opcji jest praca jako psycholog szkolny lub psychoterapeuta.

Natomiast ekonomia umożliwia uczestnictwo w szeroko rozumianym biznesie, consultingu, badaniach naukowych. Doświadczenie tych studiów otwiera drogę do świata analiz makroekonomicznych, wycen wartości pieniądza, a nawet do specjalizacji informatycznych, czy tworzenia prywatnych przedsiębiorstw.

Możliwości jest wiele. Ważna jest znajomość siebie i swoich predyspozycji, które pomogą przełożyć je na sukces zawodowy.

Spotknie 2 – 2 października 2017 – #CzłowiekZPasją – Justyna Komorek

Osobowość a wykonywany zawód, o ścieżce zawodowej i kreowaniu wizerunku

    Kobieta, która od marzeń przeszła do działania! Zaczynała od rozkręcania galerii artystycznej, aktualnie realizuje się w branży Public Relations. Specjalista ds kreowania wizerunku, była PR managerka H&M, obecnie PR manager Ekskluzywnego Menela. Życie wygrywa wytrwałością i pracowitością, łącząc wszystkie aktywności z pomaganiem innym – biega nie tylko dla przyjemności, jest pomysłodawcą akcji – Biegamy dla Dzieciaków z Domu Dziecka. Tym razem znalazła czas specjalnie dla nas i… zainspirowała!

    Zaczynała jak każdy, z głową pełną marzeń. Jednak szybko przyszedł czas na ich urzeczywistnienie – przełożenie na warszawskie realia, które jak już wielu doświadczyło, do najłatwiejszych nie należą. Na szczęście jej siła charakteru i dobrzy ludzie – spotykani czasami przez przypadek na chwilę, czasami na dłuższą chwilę, która przedłużyła się w czasie i poskutkowała relacją trwającą do dzisiaj – nie pozwolili zapomnieć, że marzenia są po to, aby je przekraczać, każdego dnia.

    Trudności, które napotkała, ukształtowały ją i wzbogaciły o cenne doświadczenia. To również dzięki nim dzisiaj znajduje się w obecnym miejscu, gdzie się spełnia i realizuje zawodowo. Jak sama mówi, public relations, to sztuka relacji, komunikacji.

Marketing, a public relations

     Zagadnienia z pozoru podobne, wymagają różnych umiejętności. Jak wprowadziła w temat Justyna, promocja szeroko pojęta, kreowanie wizerunku to zadania dla ludzi kontaktowych, kreatywnych, którzy uwielbiają poznawać ludzi i budować nowe relacje. Ta dziedzina wymaga dyspozycyjności i obszernej wiedzy na tematy różne, jednak z uwzględnieniem jednej konkretnej dziedziny, w której PRowiec będzie działał. I co ważne, rozróżniając pojęcia, marketing jest dla tych, którzy lubią liczyć i rozdzielać budżety, planować wydatki i przekuwać je na konkretne efekty. Z kolei PRowiec głównie kreuje, tworzy, ma wizje i potrafi do niej przekonać innych, a później zrealizować.

Justyna przybliżając profile osób, które w tej branży byłyby konikami, zestawiła je nam z perspektywami rynku pracy jakie czekają na próbujących sił w tym zawodzie.

Co dalej?

    Prelegentka wie, że ścieżka zawodowa to nie jest rzecz nam z góry dana, a raczej zadana do realizowania, każdego dnia, na nowo. Jej pracowitość i wytrwałość, w otoczeniu dobrych, życzliwych jej ludzi, którzy potrafili kiedy trzeba kibicować, i kiedy trzeba powiedzieć nie – czas się zatrzymać, stały się czynnikami, dzięki którym życie nabiera, nieustannie, coraz lepszego smaku.

   Dzisiaj, żyje aktywnie, jednak z hamulcami, które reagują w odpowiednich momentach. Doświadczenie ją nauczyło, że warto planować, ale nie wolno zapominać, że życie może nas zaskoczyć, bo zrobi to na pewno. Z perspektywy czasu Justyna stwierdza – na szczęście. Trzeba tylko sobie na to pozwolić.

    A co na temat ambicji? Warto je mieć, wręcz trzeba. To one motywują, pozwalają przekraczać ludzkie granice pojmowania stanu rzeczy. Pozwalają wyjść poza schematy, zawodowe i nie tylko. Jednak w każdej “wariacji” niezaprzeczalną wartością jest człowiek i jego system wartości, którego dla żadnej korzyści nie powinniśmy dać sobie nadszarpnąć. Dobrze ukształtowany system wartości stanowi integralną część ludzkiego szczęścia, a co za tym idzie spełnienia…

A na koniec kilka cennych rad z cyklu – KARIERA BEZ GRANIC:

  1. Stosowanie przekonań moralnych zgodnych z Twoją tożsamością
  2. Doskonalenie i poszerzenia wiedzy i umiejętności
  3. Utrzymywanie wzajemnych relacji międzyludzkich z przyjaciółmi i rodziną
  4. Kultywowanie pasji i planowanie własnego rozwoju
  5. Docenianie każdego dnia i metody małych kroków → planowanie
  6. Pokora

Justyna za każde doświadczenie dziękuję, a my z kolei dziękujemy za jej czas, tak cenny współcześnie, którego nam nie szczędziła. I zainspirowała…

Dziękujemy!

Spotkanie 1 – 25 Września 2017

Projekt BUSOLA Young! oficjalnie rozpoczęty!

Jakie są kierunki studiów? Jakie są oferty uczelni? I przede wszystkim, jaki kierunek → jest dla Ciebie?
Wiele pytań zostało zadanych podczas inauguracyjnego spotkania 25 września w Akademickim Klubie Filary. Odpowiedzi, właśnie zaczynamy szukać, wspólnie.

Maria Biernacka, organizatorka oraz tutorka, wprowadzając w temat, wyjaśniła założenia według których projekt będzie realizowany. Spotkania będą miały formę cykliczną – co tydzień w poniedziałek, wg. porządku:
#CzłowiekZPasją – spotkania z ludźmi, którzy pasję przełożyli na spełnienie w zawodzie;
#SpotkanieStolikowe ze studentami i ludźmi aktywnymi zawodowo, by poznać oferty studiów;
#KlubDyskusyjny, w czasie którego poruszymy tematy trudne. Podstawą do dyskusji będzie wybrane kino bądź literatura. Spotkania będą przeplatane debatą oksfordzką;
#WydarzeniaKulinarne, czyli kuchnie świata, które otworzą nas na nowe smaki;

Następnie Anna Czajka, producentka programów informacyjnych, podzieliła się swoim doświadczeniem zawodowym oraz opowiedziała o wrażeniach, których doświadczyła w czasie uczestnictwa w projekcie Busola projekt matka Busoli Young!, który ma na celu wsparcie studentek i osób świeżo po obronie tytułu naukowego w wybraniu kierunku ścieżki rozwoju zawodowego.

Projekt Busola Young! opiera się na tutoringu, czyli indywidualnym podejściu do każdej uczestniczki. Taka forma spotkań ma pomóc w wyborze kierunku studiów, odkrywając przez osobę tutorowaną swoje mocne strony. W temat tutoringu z kolei wprowadziła nas Anna Matuszewska, coach i PRowiec w jednym.

Na zakończenie poznaliśmy zasady uczestnictwa w projekcie:
składka na zajęcia kulinarne – 15 zł;
– każda uczestniczka wybiera jedną formę pomocy w organizowaniu spotkań, np. przygotowanie sali przez zajęciami;
– na każdych zajęciach będzie sprawdzana lista obecności;
– za uczestnictwo w projekcie rozdawane będą certyfikaty;

Wybierz studia, nie pozwól żeby to one wybrały Ciebie.
Jest jeszcze kilka wolnych miejsc, nie czekaj, zarejestruj się, ich liczba jest ograniczona.

***
Miejsce spotkańAkademicki Klub Filary to miejsce wszechstronnego rozwoju dla dziewczyn w wieku 10 – 25 lat. Uczennice i studentki mogą poszerzać tu swoje horyzonty intelektualne, rozwijać zainteresowania, zawierać trwałe przyjaźnie, twórczo spędzać wolny czas i wzrastać w wartościach chrześcijańskich. Klub Filary jest projektem Stowarzyszenia Podnoszenia Kwalifikacji Kobiet.